Vishay/Dale CMF6561R110BEBF
CMF6561R110BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6561R110BEBF
Brief Description
RES 61.11 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6561R110BEBF.pdf
Availability of CMF6561R110BEBF
QUANTITY
CMF6561R110BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6561R110BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF6561R110BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6561R110BEBF
Related LinksCMF6561, CMF6561R110BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6561R110BEBF Details Description
Related parts for CMF6561R110BEBF
CAP ALUM 4700UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf