Vishay/Dale CMF6566R500FKBF
CMF6566R500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6566R500FKBF
Brief Description
RES 66.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6566R500FKBF.pdf
Availability of CMF6566R500FKBF
QUANTITY
CMF6566R500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6566R500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF6566R500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6566R500FKBF
Related LinksCMF6566, CMF6566R500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6566R500FKBF Details Description
Related parts for CMF6566R500FKBF
IC MPU Z180 20MHZ 80QFP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 datasheet.pdf
FITTING INSIDE CORNER T105 IVORY datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 6.2V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf