Vishay/Dale CMF6566R500FKEA
CMF6566R500FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF6566R500FKEA
Brief Description
RES 66.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6566R500FKEA.pdf
Availability of CMF6566R500FKEA
QUANTITY
CMF6566R500FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6566R500FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF6566R500FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6566R500FKEA
Related LinksCMF6566, CMF6566R500FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6566R500FKEA Details Description
Related parts for CMF6566R500FKEA
DIODE MODULE 135V 120A HALF-PAK datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf