Vishay/Dale CMF6566R500FKEK
CMF6566R500FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6566R500FKEK
Brief Description
RES 66.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6566R500FKEK.pdf
Availability of CMF6566R500FKEK
QUANTITY
CMF6566R500FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6566R500FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF6566R500FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6566R500FKEK
Related LinksCMF6566, CMF6566R500FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6566R500FKEK Details Description
Related parts for CMF6566R500FKEK
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
MODULE WIFLY 802.11B CHIP ANT datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf