Vishay/Dale CMF656K1900FKBF
CMF656K1900FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF656K1900FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF656K1900FKBF.pdf
Availability of CMF656K1900FKBF
QUANTITY
CMF656K1900FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF656K1900FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF656K1900FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF656K1900FKBF
Related LinksCMF656K, CMF656K1900FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF656K1900FKBF Details Description
Related parts for CMF656K1900FKBF
FILTER LINE 1MH 6A VERTICAL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 45POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1A 3DDPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf