Vishay/Dale CMF656R3400FKBF70
CMF656R3400FKBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF656R3400FKBF70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.34 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF656R3400FKBF70.pdf
Availability of CMF656R3400FKBF70
QUANTITY
CMF656R3400FKBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF656R3400FKBF70
Internal Part NumberEIS-CMF656R3400FKBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.34
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF656R3400FKBF70
Related LinksCMF656R3, CMF656R3400FKBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF656R3400FKBF70 Details Description
Related parts for CMF656R3400FKBF70
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 280A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 9.5NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 34POS datasheet.pdf