Vishay/Dale CMF6575R000BHR6
CMF6575R000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6575R000BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6575R000BHR6.pdf
Availability of CMF6575R000BHR6
QUANTITY
CMF6575R000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6575R000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF6575R000BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6575R000BHR6
Related LinksCMF6575, CMF6575R000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6575R000BHR6 Details Description
Related parts for CMF6575R000BHR6
HEAT SHRINK WHT 1/8" X 4' datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR 2MM SMD AU datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IPD 6.5-1MM SHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf