Vishay/Dale CMF6575R000FKEK
CMF6575R000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6575R000FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6575R000FKEK.pdf
Availability of CMF6575R000FKEK
QUANTITY
CMF6575R000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6575R000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF6575R000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6575R000FKEK
Related LinksCMF6575, CMF6575R000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6575R000FKEK Details Description
Related parts for CMF6575R000FKEK
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
DAUGHTER CARD C VERSION datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
SPT-SMD 1 5/11-V-5 0 R88 datasheet.pdf
KIT CQM II 3-5K SC 30MM N.A. datasheet.pdf