Vishay/Dale CMF6590R900BERE
CMF6590R900BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF6590R900BERE
Brief Description
RES 90.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6590R900BERE.pdf
Availability of CMF6590R900BERE
QUANTITY
CMF6590R900BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6590R900BERE
Internal Part NumberEIS-CMF6590R900BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6590R900BERE
Related LinksCMF6590, CMF6590R900BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6590R900BERE Details Description
Related parts for CMF6590R900BERE
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8NPT 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 1.2V 25A POS SMD datasheet.pdf
IC MOBILE PC CLK EMEBED 48VFQFPN datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 10POS 5A datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf