Vishay/Dale CMF65R51000GLEA
CMF65R51000GLEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R51000GLEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.51 OHM 1.5W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R51000GLEA.pdf
Availability of CMF65R51000GLEA
QUANTITY
CMF65R51000GLEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R51000GLEA
Internal Part NumberEIS-CMF65R51000GLEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±2%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R51000GLEA
Related LinksCMF65R5, CMF65R51000GLEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R51000GLEA Details Description
Related parts for CMF65R51000GLEA
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL TRPL DMOS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V C0G RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' OPEN END datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf