Vishay/Dale CMF65R51000GLR6
CMF65R51000GLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R51000GLR6
Brief Description
RES 0.51 OHM 1.5W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R51000GLR6.pdf
Availability of CMF65R51000GLR6
QUANTITY
CMF65R51000GLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R51000GLR6
Internal Part NumberEIS-CMF65R51000GLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±2%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R51000GLR6
Related LinksCMF65R5, CMF65R51000GLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R51000GLR6 Details Description
Related parts for CMF65R51000GLR6
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS 3.00MM datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LABELS THERMAL TRANSFER PRINTER datasheet.pdf
CAP CER 39PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf