Vishay/Dale CMF65R51000JLEK
CMF65R51000JLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R51000JLEK
Brief Description
RES 0.51 OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R51000JLEK.pdf
Availability of CMF65R51000JLEK
QUANTITY
CMF65R51000JLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R51000JLEK
Internal Part NumberEIS-CMF65R51000JLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R51000JLEK
Related LinksCMF65R5, CMF65R51000JLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R51000JLEK Details Description
Related parts for CMF65R51000JLEK
IC POT DUAL ADDRESS 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.99K OHM 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO263 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2M OHM 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf