Vishay/Dale CMF65R51000JNEK
CMF65R51000JNEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R51000JNEK
Brief Description
RES 0.51 OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R51000JNEK.pdf
Availability of CMF65R51000JNEK
QUANTITY
CMF65R51000JNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R51000JNEK
Internal Part NumberEIS-CMF65R51000JNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R51000JNEK
Related LinksCMF65R5, CMF65R51000JNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R51000JNEK Details Description
Related parts for CMF65R51000JNEK
IC CTLR/LAYER INT PCI 144-LQFP datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FUSE 2A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf