Vishay/Dale CMF70100K00DHBF
CMF70100K00DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF70100K00DHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1.75W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF70100K00DHBF.pdf
Availability of CMF70100K00DHBF
QUANTITY
CMF70100K00DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70100K00DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF70100K00DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70100K00DHBF
Related LinksCMF7010, CMF70100K00DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70100K00DHBF Details Description
Related parts for CMF70100K00DHBF
RES ARRAY 5 RES 27 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 555NM 30MCD GRN datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf