Vishay/Dale CMF701R0000FLEB
CMF701R0000FLEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF701R0000FLEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF701R0000FLEB.pdf
Availability of CMF701R0000FLEB
QUANTITY
CMF701R0000FLEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF701R0000FLEB
Internal Part NumberEIS-CMF701R0000FLEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF701R0000FLEB
Related LinksCMF701R, CMF701R0000FLEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF701R0000FLEB Details Description
Related parts for CMF701R0000FLEB
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 69 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf