Vishay/Dale CMF701R0000FLEK
CMF701R0000FLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF701R0000FLEK
Brief Description
RES 1 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF701R0000FLEK.pdf
Availability of CMF701R0000FLEK
QUANTITY
CMF701R0000FLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF701R0000FLEK
Internal Part NumberEIS-CMF701R0000FLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF701R0000FLEK
Related LinksCMF701R, CMF701R0000FLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF701R0000FLEK Details Description
Related parts for CMF701R0000FLEK
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC HIEFF 2.5VOUT 15W SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 15A TO220-2 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 24-28AWG datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.5A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 26POS datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf