Vishay/Dale CMF7020R000BEBF
CMF7020R000BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF7020R000BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1.75W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF7020R000BEBF.pdf
Availability of CMF7020R000BEBF
QUANTITY
CMF7020R000BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7020R000BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF7020R000BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7020R000BEBF
Related LinksCMF7020, CMF7020R000BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7020R000BEBF Details Description
Related parts for CMF7020R000BEBF
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5600K 520LM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 39MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 500' datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf