Vishay/Dale CMF70237K00FHR6
CMF70237K00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF70237K00FHR6
Brief Description
RES 237K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70237K00FHR6.pdf
Availability of CMF70237K00FHR6
QUANTITY
CMF70237K00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70237K00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF70237K00FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70237K00FHR6
Related LinksCMF7023, CMF70237K00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70237K00FHR6 Details Description
Related parts for CMF70237K00FHR6
FLEX CABLE - AFE15T/AF15/AFE15T datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/X datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20 MADC OUT 1PHASE datasheet.pdf
RES 536K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
HEX SCREW M5 X 12MM 100/PK datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 34 POS datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf