Vishay/Dale CMF70390K00DHRE
CMF70390K00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF70390K00DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 1.75W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF70390K00DHRE.pdf
Availability of CMF70390K00DHRE
QUANTITY
CMF70390K00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70390K00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF70390K00DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70390K00DHRE
Related LinksCMF7039, CMF70390K00DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70390K00DHRE Details Description
Related parts for CMF70390K00DHRE
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC DDR 1GB 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 49.22'X1.97" datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf