Vishay/Dale CMF70402K00FKEK
CMF70402K00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF70402K00FKEK
Brief Description
RES 402K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70402K00FKEK.pdf
Availability of CMF70402K00FKEK
QUANTITY
CMF70402K00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70402K00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF70402K00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70402K00FKEK
Related LinksCMF7040, CMF70402K00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70402K00FKEK Details Description
Related parts for CMF70402K00FKEK
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL HS 3STATE 20SOIC datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN SOCKET ANG 4POS datasheet.pdf
MICRO 9C S 120" RBW JACKP NI datasheet.pdf
VAL-MS-T1/T2 335/12.5/1+1 datasheet.pdf
CTV 53C 53#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf