Vishay/Dale CMF7041K200FKBF
CMF7041K200FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF7041K200FKBF
Brief Description
RES 41.2K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF7041K200FKBF.pdf
Availability of CMF7041K200FKBF
QUANTITY
CMF7041K200FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7041K200FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF7041K200FKBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7041K200FKBF
Related LinksCMF7041, CMF7041K200FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7041K200FKBF Details Description
Related parts for CMF7041K200FKBF
SENSOR OPTO SLOT 1MM TRANS THRU datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
IC LATCH AADDRESS 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.75A 10MSOP datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 261VC DO215AB datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf