Vishay/Dale CMF7041K200FKR6
CMF7041K200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF7041K200FKR6
Brief Description
RES 41.2K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF7041K200FKR6.pdf
Availability of CMF7041K200FKR6
QUANTITY
CMF7041K200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7041K200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF7041K200FKR6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7041K200FKR6
Related LinksCMF7041, CMF7041K200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7041K200FKR6 Details Description
Related parts for CMF7041K200FKR6
SENSOR PROXIMITY SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SV 7.62HP/05/90 SC/06R SN BK datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf