Vishay/Dale CMF70499K00FKRE
CMF70499K00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF70499K00FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70499K00FKRE.pdf
Availability of CMF70499K00FKRE
QUANTITY
CMF70499K00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70499K00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF70499K00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70499K00FKRE
Related LinksCMF7049, CMF70499K00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70499K00FKRE Details Description
Related parts for CMF70499K00FKRE
TRANSDUCER 4-20MA 1000PSI datasheet.pdf
CABLE TIE EXT HVY WR BLK 22.2" datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR MC9S08SG8/4 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 440MA 2.355 OHM datasheet.pdf
LENS FOR CREE MX-6 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 19MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT M12 datasheet.pdf