Vishay/Dale CMF70499R00FHRE
CMF70499R00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF70499R00FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70499R00FHRE.pdf
Availability of CMF70499R00FHRE
QUANTITY
CMF70499R00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70499R00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF70499R00FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70499R00FHRE
Related LinksCMF7049, CMF70499R00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70499R00FHRE Details Description
Related parts for CMF70499R00FHRE
RES SMD 750 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
D SUB FE CRIMP 09 POLE datasheet.pdf
16+16DIL WAY HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 1.07NS FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 20MA 27 OHM SMD datasheet.pdf