Vishay/Dale CMF7051R000FKBF
CMF7051R000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF7051R000FKBF
Brief Description
RES 51 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF7051R000FKBF.pdf
Availability of CMF7051R000FKBF
QUANTITY
CMF7051R000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7051R000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF7051R000FKBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7051R000FKBF
Related LinksCMF7051, CMF7051R000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7051R000FKBF Details Description
Related parts for CMF7051R000FKBF
CONN HEADER 17POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN MICRO-D 9POS SKT 5PC KIT datasheet.pdf
RES 110 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 988 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 9V 4DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2.54MM 6POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
365NM HI INTNSTY HD 50MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
AC 35C 35#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 91PF 50V 5% NP0 0402 datasheet.pdf