Vishay/Dale CMF705R1100FKBF
CMF705R1100FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF705R1100FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF705R1100FKBF.pdf
Availability of CMF705R1100FKBF
QUANTITY
CMF705R1100FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF705R1100FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF705R1100FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF705R1100FKBF
Related LinksCMF705R, CMF705R1100FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF705R1100FKBF Details Description
Related parts for CMF705R1100FKBF
CONN HEADER 12POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 97MM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 110POS .050 SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
2600UF 50V 35X79 85C ST datasheet.pdf