Vishay/Dale CMF705R6200FKBF
CMF705R6200FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF705R6200FKBF
Brief Description
RES 5.62 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF705R6200FKBF.pdf
Availability of CMF705R6200FKBF
QUANTITY
CMF705R6200FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF705R6200FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF705R6200FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF705R6200FKBF
Related LinksCMF705R, CMF705R6200FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF705R6200FKBF Details Description
Related parts for CMF705R6200FKBF
TERM BLOCK HDR 50POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN TAB CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf