Vishay/Dale CMF7061R900FEEB
CMF7061R900FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF7061R900FEEB
Brief Description
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF7061R900FEEB.pdf
Availability of CMF7061R900FEEB
QUANTITY
CMF7061R900FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7061R900FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF7061R900FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7061R900FEEB
Related LinksCMF7061, CMF7061R900FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7061R900FEEB Details Description
Related parts for CMF7061R900FEEB
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf