Cantherm CMFA3550103JNT
CMFA3550103JNT picture photo
Mfg. Part Number
CMFA3550103JNT
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0603
Datasheet Download
CMFA3550103JNT.pdf
Availability of CMFA3550103JNT
QUANTITY
CMFA3550103JNT Order Process
Ship out your order
Specifications of CMFA3550103JNT
Internal Part NumberEIS-CMFA3550103JNT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/503500K
B25/75-
B25/85-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max100mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMFA3550103JNT
Related LinksCMFA355, CMFA3550103JNT Datasheet, Cantherm Distributor
CMFA3550103JNT Details Description
Related parts for CMFA3550103JNT
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWR MGMT 6CH W/4 LDO 32VQFN datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf