Central Semiconductor Corp CMOD6001 TR
CMOD6001 TR picture photo
Mfg. Part Number
CMOD6001 TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD523
Datasheet Download
CMOD6001 TR.pdf
Availability of CMOD6001 TR
QUANTITY
CMOD6001 TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMOD6001 TR
Internal Part NumberEIS-CMOD6001 TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr500pA @ 75V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMOD6001 TR
Related LinksCMOD6, CMOD6001 TR Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMOD6001 TR Details Description
Related parts for CMOD6001 TR
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 2 GB/S 850NM datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
MOD IPM H-BRIDGE L1 50A 600V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 100POS datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf