Central Semiconductor Corp CMPD1001A TR
CMPD1001A TR picture photo
Mfg. Part Number
CMPD1001A TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE GEN PURP 90V 250MA SOT23
Datasheet Download
CMPD1001A TR.pdf
Availability of CMPD1001A TR
QUANTITY
CMPD1001A TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMPD1001A TR
Internal Part NumberEIS-CMPD1001A TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)250mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 400mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 90V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMPD1001A TR
Related LinksCMPD10, CMPD1001A TR Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMPD1001A TR Details Description
Related parts for CMPD1001A TR
CONN HEADER VERT .100 14POS 30AU datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL GLASS CLOTH 1/2" datasheet.pdf
IC FACT-PROG PLL CLK GEN 20-TQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J THREADED M8 2M datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.6A SOT-25 datasheet.pdf