Citizen Finedevice CMR250TB40.000KAZFTR
CMR250TB40.000KAZFTR picture photo
Mfg. Part Number
CMR250TB40.000KAZFTR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 40.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CMR250TB40.000KAZFTR.pdf
Availability of CMR250TB40.000KAZFTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMR250TB40.000KAZFTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMR250TB40.000KAZFTR
Internal Part NumberEIS-CMR250TB40.000KAZFTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCMR250T
PackagingTape & Reel (TR)
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency40kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMR250TB40.000KAZFTR
Related LinksCMR250TB40, CMR250TB40.000KAZFTR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMR250TB40.000KAZFTR Details Description
Related parts for CMR250TB40.000KAZFTR
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CDT370 COMPACT DEVELOPMENT TOOL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.38V/4.38V 8-MLF datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 36 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 425MA 540 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf