Citizen Finedevice CMR309T48.000MABJTR
CMR309T48.000MABJTR picture photo
Mfg. Part Number
CMR309T48.000MABJTR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CMR309T48.000MABJTR.pdf
Availability of CMR309T48.000MABJTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMR309T48.000MABJTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMR309T48.000MABJTR
Internal Part NumberEIS-CMR309T48.000MABJTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Mar/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCMR309T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Height0.122" (3.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMR309T48.000MABJTR
Related LinksCMR309T48, CMR309T48.000MABJTR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMR309T48.000MABJTR Details Description
Related parts for CMR309T48.000MABJTR
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
OSC VCXO 166.6286MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 370MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.71A 58 MOHM SMD datasheet.pdf