Huntington Electric, Inc./Vishay CMS16CME30K00JE
CMS16CME30K00JE picture photo
Mfg. Part Number
CMS16CME30K00JE
Manufacturer
Product Category
Specialized Resistors
Brief Description
RES CAP BLEEDER 30K OHM 5% 16W
Datasheet Download
CMS16CME30K00JE.pdf
Availability of CMS16CME30K00JE
QUANTITY
CMS16CME30K00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMS16CME30K00JE
Internal Part NumberEIS-CMS16CME30K00JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilySpecialized Resistors
SeriesCMS
PackagingBulk
TypeBleeder, Capacitor
ApplicationsCapacitor Discharge
CompositionWirewound
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)16W
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting TypeCapacitor, 22mm Pitch
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMS16CME30K00JE
Related LinksCMS16CM, CMS16CME30K00JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
CMS16CME30K00JE Details Description
Related parts for CMS16CME30K00JE
Z-PACK HS3 HDR ASSY 60P datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.75V 10MA SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 25A TO220F datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SU 10.16HP/03/90G 3.5AG TGY BX datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf