Central Semiconductor Corp CMSH2-100 TR13
CMSH2-100 TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CMSH2-100 TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Datasheet Download
CMSH2-100 TR13.pdf
Availability of CMSH2-100 TR13
QUANTITY
CMSH2-100 TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMSH2-100 TR13
Internal Part NumberEIS-CMSH2-100 TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F120pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMSH2-100 TR13
Related LinksCMSH2-1, CMSH2-100 TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMSH2-100 TR13 Details Description
Related parts for CMSH2-100 TR13
DIODE ZENER 3.3V 1W DO41 datasheet.pdf
RES 324K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
IC EXPANDER 16PORT 24QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 10 POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf