Central Semiconductor Corp CMSH2-40M TR13
CMSH2-40M TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CMSH2-40M TR13
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMA
Datasheet Download
CMSH2-40M TR13.pdf
Availability of CMSH2-40M TR13
QUANTITY
CMSH2-40M TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMSH2-40M TR13
Internal Part NumberEIS-CMSH2-40M TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F150pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMSH2-40M TR13
Related LinksCMSH2-4, CMSH2-40M TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMSH2-40M TR13 Details Description
Related parts for CMSH2-40M TR13
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM datasheet.pdf
RES SMD 45.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf