Central Semiconductor Corp CMSH3-40MA TR13
CMSH3-40MA TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CMSH3-40MA TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA
Datasheet Download
CMSH3-40MA TR13.pdf
Availability of CMSH3-40MA TR13
QUANTITY
CMSH3-40MA TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMSH3-40MA TR13
Internal Part NumberEIS-CMSH3-40MA TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F280pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMSH3-40MA TR13
Related LinksCMSH3-4, CMSH3-40MA TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMSH3-40MA TR13 Details Description
Related parts for CMSH3-40MA TR13
TERM SAKS 3 TS32 1X1/4 KRG BROWN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 18SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 120A 3TOWER datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM R6 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 30A 1 MOHM SMD datasheet.pdf