Ohmite CMU1541E
CMU1541E picture photo
Mfg. Part Number
CMU1541E
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 150K OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CMU1541E.pdf
Availability of CMU1541E
QUANTITY
CMU1541E Order Process
Ship out your order
Specifications of CMU1541E
Internal Part NumberEIS-CMU1541E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesCMU
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMU1541E
Related LinksCMU1, CMU1541E Datasheet, Ohmite Distributor
CMU1541E Details Description
Related parts for CMU1541E
IC 4DRVR/4RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
PROGRAMMER HW-130 UNITED KINGDOM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 220MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.2A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 38KHZ datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf