Ohmite CMU3511E
CMU3511E picture photo
Mfg. Part Number
CMU3511E
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 350 OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CMU3511E.pdf
Availability of CMU3511E
QUANTITY
CMU3511E Order Process
Ship out your order
Specifications of CMU3511E
Internal Part NumberEIS-CMU3511E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesCMU
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)350
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMU3511E
Related LinksCMU3, CMU3511E Datasheet, Ohmite Distributor
CMU3511E Details Description
Related parts for CMU3511E
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 3.3V HS 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf