Citizen Finedevice CMX309FBC11.0592M-UT
CMX309FBC11.0592M-UT picture photo
Mfg. Part Number
CMX309FBC11.0592M-UT
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CMX309FBC11.0592M-UT.pdf
Availability of CMX309FBC11.0592M-UT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMX309FBC11.0592M-UT Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX309FBC11.0592M-UT
Internal Part NumberEIS-CMX309FBC11.0592M-UT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCMX-309
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX309FBC11.0592M-UT
Related LinksCMX309FBC1, CMX309FBC11.0592M-UT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMX309FBC11.0592M-UT Details Description
Related parts for CMX309FBC11.0592M-UT
CONN HEADER VERT 16POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONNECTOR 16POS 1.6MM IDC datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 18BIT 48LLP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRP6668 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf