Citizen Finedevice CMX309FBC11.0592MTR
CMX309FBC11.0592MTR picture photo
Mfg. Part Number
CMX309FBC11.0592MTR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CMX309FBC11.0592MTR.pdf
Availability of CMX309FBC11.0592MTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMX309FBC11.0592MTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX309FBC11.0592MTR
Internal Part NumberEIS-CMX309FBC11.0592MTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCMX-309
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX309FBC11.0592MTR
Related LinksCMX309FBC, CMX309FBC11.0592MTR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMX309FBC11.0592MTR Details Description
Related parts for CMX309FBC11.0592MTR
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
PNEUM TIMER DELAY .1-30S N.O. datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
PIN, SHOT datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 UF 5% 250 VDC RADIA datasheet.pdf