Citizen Finedevice CMX309FBC2.048MTR
CMX309FBC2.048MTR picture photo
Mfg. Part Number
CMX309FBC2.048MTR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.048MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CMX309FBC2.048MTR.pdf
Availability of CMX309FBC2.048MTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMX309FBC2.048MTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX309FBC2.048MTR
Internal Part NumberEIS-CMX309FBC2.048MTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCMX-309
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency2.048MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX309FBC2.048MTR
Related LinksCMX309FB, CMX309FBC2.048MTR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMX309FBC2.048MTR Details Description
Related parts for CMX309FBC2.048MTR
Connector Barrier Block, Kit Strip 60 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
TOOL DIE AMPOWER 69065 2/0AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 26 POS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 2MX32 86-TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.5A 43 MOHM SMD datasheet.pdf