Citizen Finedevice CMX309HWC53.125M-UT
CMX309HWC53.125M-UT picture photo
Mfg. Part Number
CMX309HWC53.125M-UT
Brief Description
OSC XO 53.125MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CMX309HWC53.125M-UT.pdf
Availability of CMX309HWC53.125M-UT
QUANTITY
CMX309HWC53.125M-UT Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX309HWC53.125M-UT
Internal Part NumberEIS-CMX309HWC53.125M-UT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
TypeXO (Standard)
Frequency53.125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)28mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX309HWC53.125M-UT
Related LinksCMX309HWC, CMX309HWC53.125M-UT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMX309HWC53.125M-UT Details Description
Related parts for CMX309HWC53.125M-UT
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.09"L X 6.14"W datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5A 54.9 MOHM SMD datasheet.pdf
IC USB 2.0 BRIDGE AT2LP 56-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PIN POWERBAND 12-14AWG AU CRIMP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 YLW,RED,GRN,X datasheet.pdf
MINIFIT JR RCPT DR V-2 BLK 3POS datasheet.pdf