Crydom CMXE200D3
CMXE200D3 picture photo
Mfg. Part Number
CMXE200D3
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO 200VDC 3A SIP
Datasheet Download
CMXE200D3.pdf
Availability of CMXE200D3
QUANTITY
CMXE200D3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMXE200D3
Internal Part NumberEIS-CMXE200D3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Featured ProductCX and CMX PCB Solid State Relays
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCMX
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance200 mOhm
Load Current3A
Voltage - Input20 ~ 28VDC
Voltage - Load0 ~ 200 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMXE200D3
Related LinksCMXE, CMXE200D3 Datasheet, Crydom Distributor
CMXE200D3 Details Description
Related parts for CMXE200D3
CONN RCPT 14 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208CQFP datasheet.pdf
INSULATOR-SNAP PLUG RECEPT datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 77MA 32 OHM TH datasheet.pdf
FRICTION LATCH HDR SNGL RA datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
APPL,STD,SPLICE459SAPR070F K datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf