EPCOS (TDK) CN0603K11G
CN0603K11G picture photo
Mfg. Part Number
CN0603K11G
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 16.2V 30A 0603
Datasheet Download
CN0603K11G.pdf
Availability of CN0603K11G
QUANTITY
CN0603K11G Order Process
Ship out your order
Specifications of CN0603K11G
Internal Part NumberEIS-CN0603K11G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package8,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16.2V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)19.8V
Current - Surge30A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts11VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy0.20J
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CN0603K11G
Related LinksCN060, CN0603K11G Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
CN0603K11G Details Description
Related parts for CN0603K11G
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K OHM 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf