| Internal Part Number | EIS-CN0805K11G | |
| Product Training Modules | SMD Disk Varistors Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 16.2V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 18V | |
| Varistor Voltage (Max) | 19.8V | |
| Current - Surge | 120A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 11VAC | |
| Maximum DC Volts | 14VDC | |