TDK-Lambda Americas, Inc. CN100A24-24
CN100A24-24 picture photo
Mfg. Part Number
CN100A24-24
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC-DC 24V OUT 24V 4.2A 100W PCB
Datasheet Download
CN100A24-24.pdf
Availability of CN100A24-24
QUANTITY
CN100A24-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of CN100A24-24
Internal Part NumberEIS-CN100A24-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCN-A24 Series DC-DC Converters
3D ModelCN Series.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCN-A24
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)14.4V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100.8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CN100A24-24
Related LinksCN100, CN100A24-24 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CN100A24-24 Details Description
Related parts for CN100A24-24
MOD PWR ENTRY 10A STD QC 1.5 PNL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KIT DEMO EZRADIO 2WAY LCD 868MHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 49VC SMD datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf