EPCOS (TDK) CN1210K35G
CN1210K35G picture photo
Mfg. Part Number
CN1210K35G
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 50.4V 250A 1210
Datasheet Download
CN1210K35G.pdf
Availability of CN1210K35G
QUANTITY
CN1210K35G Order Process
Ship out your order
Specifications of CN1210K35G
Internal Part NumberEIS-CN1210K35G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy2.0J
Package / Case1210 (3225 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CN1210K35G
Related LinksCN121, CN1210K35G Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
CN1210K35G Details Description
Related parts for CN1210K35G
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DOOR STEEL 62.75X19.33" GREY datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLO RA THR datasheet.pdf
DIODE GP 1200V 500A 3TOWER datasheet.pdf