EPCOS (TDK) CN1812K30G
CN1812K30G picture photo
Mfg. Part Number
CN1812K30G
Brief Description
VARISTOR 42.3V 800A 1812
Datasheet Download
CN1812K30G.pdf
Availability of CN1812K30G
QUANTITY
CN1812K30G Order Process
Ship out your order
Specifications of CN1812K30G
Internal Part NumberEIS-CN1812K30G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy4.2J
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CN1812K30G
Related LinksCN181, CN1812K30G Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
CN1812K30G Details Description
Related parts for CN1812K30G
TRIAC 800V 4A TO220 datasheet.pdf
MODULE XFRMR ETHERNET LAN 40SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 1400A 690V 3KN/80 AR UC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO220AA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DUCT FLEX SCREW MNT 12.5MM HOLD datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 5.2A 20 MOHM TH datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf