C&K Components CN22J8RS405PQA7
CN22J8RS405PQA7 picture photo
Mfg. Part Number
CN22J8RS405PQA7
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Datasheet Download
CN22J8RS405PQA7.pdf
Availability of CN22J8RS405PQA7
QUANTITY
CN22J8RS405PQA7 Order Process
Ship out your order
Specifications of CN22J8RS405PQA7
Internal Part NumberEIS-CN22J8RS405PQA7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIlluminated Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesCN
PackagingBulk
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingO -
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)125 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.40mm x 22.20mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CN22J8RS405PQA7
Related LinksCN22J8R, CN22J8RS405PQA7 Datasheet, C&K Components Distributor
CN22J8RS405PQA7 Details Description
Related parts for CN22J8RS405PQA7
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK PWR DUAL BLACK TO-220 datasheet.pdf
IC OVP TRIPOLAR TELECOM D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 1620V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
LED MOD 15WATT ZENIGATA 4050K datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
JT 37C 37#22D SKT RECP datasheet.pdf
47UF 35V 6,3X11 datasheet.pdf